Flaş Haber

Ana Sayfa arrow Kurumsal
Hızlı Prototipleme Yazdır E-posta
Ay Tasarım, Hızlı Prototipleme konusunda Türkiye'nin öncü ve lider firmalarından birisidir.

Sahip olduğu büyük bilgi birikimi ve tecrübe sayesinde, müşterilerine entegre hızlı prototipleme hizmeti sunabilmektedir.

Bu sayede Ay Tasarım müşterileri, tavsiyelerimiz doğrultusunda dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan SLS, SLA, OBJ, FDM gibi yaklaşık 20 prototipleme yöntemini ve sayısız malzeme seçeneğini kullanabilmektedir.

Gereksinim duyduğunuz prototipler konusunda Ay Tasarım'a başvurduğunuzda, uzman kadromuzun profesyonelliğini farkedeceksiniz.
Sistem Karşılaştırması
Ölçüsel Doğru
OBJ
FDM
SLS
SLA
3DP
Ölçüsel Daha Az Doğru
Mekanik Direnci Çok
FDM
SLS
SLA
OBJ
3DP
Mekanik Direnci Az
İyi Çözünürlük
OBJ
SLA
FDM
SLS
3DP
Kaba Çözünürlük
Pürüzsüz Yüzey
OBJ
SLA
FDM
SLS
3DP
Pürüzlü Yüzey
Ucuz
3DP
OBJ
SLS
FDM
SLA
Pahalı
Hızlı
3DP
SLA
OBJ
SLS
FDM
Yavaş
Stereolithography 3D Printing - Z Corp
Selective Laser Sintering Objet Polyjet
Fused Deposition Modeling    
SLA (Stereolithography Apparatus) � Işığa duyarlı reçinenin lazer ışını tarafından katman katman katılaştırılması esasıyla çalışan sistemdir. SLA yöntemiyle yüksek doğruluk oranındaki nesneler, pek çok farklı malzemede seçme özgürlüğüyle üretilir.
SLS (Selective Laser Sintering) � Işığa duyarlı bir tozun CO2 lazer ile katman katman sinterlenmesi esasıyla çalışan sistemdir.SLS doğru ve kuvvetli parçalar üretir ancak makinadan çıkan parçanın yüzey kalitesi göreceli olarak düşüktür.
FDM (Fused Deposition Modeling) � Eritilmiş plastiğin ya da mumun bir memeden sıkılıp katman katman birleştirilmesiyle çalışan sistemdir. FDM malzeme olarak ABS kullanır. Bu sayede kuvvetli, ısıya ve kimyasal maddelere mukavim parçalar üretilebilir. Enjeksiyon kalıplama ile üretilen plastik parçaların yüzde 60 ile 80 kuvvetine sahip parçalar üretilebilir. Her türlü ikincil işleme tabi tutulabilir.Fonksiyonel parçalar kullanmak için çok avantajlıdır..
3DP (Z Corp Three-Dimensional Printing) � Tozdan malzemenin ink-jet teknolojisine dayalı olarak üst üste yapıştırılmasıyla hızlı ve ucuz parçalar üreten sistemdir. Doğruluğu, sertliği, yüzey kalitesi düşüktür. Parçalar hızlıca ve ucuza üretilebilir.
OBJ (Objet Polyjet) � Bu sistem stereolithography gibi ışığa duyarlı reçine kullanarak üretim yapar. Farkı, reçinenin uygulanma ve katılaştırılma yöntemindedir.

Hızlı Prototipleme Nedir?

Hızlı prototipleme, bilgisayar destekli tasarım (CAD)
dosyalarından direk olarak fiziksel model üretmeye yarayan teknolojilere verilen genel isimdir. Bu üretim tekniğinde, modeller kendisini oluşturan malzemenin katmanlar halinde eklenmesi ve yapıştırılması ile oluşur.

Bir parçanın geliştirilmesi sırasında, üretime geçmeden önce, parçanın prototipine sıkça gereksinim duyulur. Bu nedenle tasarım aşamasındaki bir parçanın birden fazla modelinin yapılması gerekebilir. Üretilen prototip türüne göre değişik muayene ve testler yapılması gerekir. Prototip üzerinde yapılan testler ile parçanın alması istenilen formu veya mekanik özellikleri belirlenebilir. Bu amaçla prototip üzerinde karar verilen değişiklikler, parçanın CAD modelinde düzeltilerek tekrar prototipi veya son hali üretilir.
Hızlı Prototipleme Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Yeni ürün geliştirmede hızlı prototip imalatı sayesinde:
-Olabilecek tasarım hataları kısa zamanda teşhis edilir,
-Ürünü en kısa sürede piyasaya çıkarabilmek mümkün olur.
-Prototipler kalıplar için mastar model olarak kullanılabilir.
-Prototipler, tasarım ekibi, imalat ekibi ve pazarlama ekibi
arasındaki iletişimi ve ortak çalışma verimliliğini arttırır.

Hızlı Prototipleme İle Ne Gibi Parçalar Üretilebilir?

Hızlı Prototipleme sayesinde üretilebilecek parçalarda
neredeyse bir sınırlama yoktur. Parçalar birbirine kolaylıkla yapıştırılabildiğinden, üretilmesi istenen parçalarda boyut bir sorun oluşturmaz.

Hızlı prototipleme sayesinde kalıp üretimi de yapılabilir.
Kum kalıp karakterini çok iyi taklit eden kalıpları ve
maçaları, düşük ergime dereceli alüminyum, bakır gibi
metalleri dökerek kullanabilirsiniz.

Hızlı Prototipleme Ne Kadar Zaman Alır?

Saatler!... Hızlı Prototipleme siparişlerinin teslim hızını, parçanın karmaşıklığı, parçanın hacmi, üretim bandının yoğunlu ve ulaşım olanakları etkiler. Sipariş verildikten sonra parça teslimi süresi genel olarak 4-5 gündür. Özel durumlarda süre 1 gün kadar kısa y a da 10 gün kadar uzun olabilir.
Hızlı Prototipleme Pahalı mıdır?

Hızlı Prototipleme eklediği maliyetle pahalı gözükebilir. Ancak, Hızlı Prototipleme sayesinde haftalar sürecek işlemler saatler içerisinde bitebilmektedir. Ürün hataları önceden anlaşılarak, çok daha pahalı düzeltmeler önlenmektedir. Bu gibi avantajlar göz önüne alındığında, hızlı prototipleme kullanılarak yapılan üretim işletmeye, yarattığı görünen maliyetten çok daha büyük tasarruflar sağlamaktadır. Hızlı Prototipleme ile üretilen parçaların maliyeti, parça boyutu, parça hacmi, parça şekli gibi pek çok faktörün etkisindedir. Bu yüzden parçaların gerçek maliyeti gerekli analizlerin yapılmasından sonra ortaya
çıkmaktadır. Parçalarla ilgili dosyaları CD, e-posta ve FTP aracılığıyla gönderip fiyat teklifi alabilirsiniz.


*ay tasarım tarafından
üretilen parçalar
fonksiyoneldir. Boyanabilir.
Kesme, delme uygulanabilir.

**kesin fiyat bilgisi için
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
adresine elektronik posta
gönderiniz.

Ay Tasarım Prototipleme'yi sadece parça üretmek olarak ele almaz. Aynı zamanda mükemmele yakın ikincil işlemlerle parçanızın gerçeğinden ayırt edilememesini sağlar.ABS, PC, PMMA, Foam Board, PP, POM, PA, Aluminyum gibi malzemeler elde edilebilir. Aşağıda Prototipleme ile üretilmiş bazı örnek parçaları bulabilirsiniz.

 Kristal cam saydamlığında far prototipi.

 
< Önceki
© 2017 Ay Tasarım ::: Hızlı Prototipleme ::: CNC Prototipleme ::: Prototip ::: Model ::: Maket ::: 3D Tarama ::: 3B Tarama ::: 3D Scanner ::: Reverse Engineering
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.